Sağlık sektörünün vazgeçilmezi eczacı kalfası ne iş yapar?

Sağlık sektörünün vazgeçilmezi eczacı kalfası ne iş yapar?

İş arayanlar, bilgi ve becerilerine uygun pozisyonları bulmak için çaba sarf ederler. Eczanelerde görev alan meslek kolları arasında yer alan eczacı kalfaları da sağlık sektöründe hizmet vermek üzere kendi dallarında iş ilanlarına başvuru yaparlar. Eczacı kalfası nasıl olunur, ne iş yapar ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsan bu yazı tam sana göre! 

Eczanelerde görev alan meslek grupları içerisinde eczacı kalfaları yer alır. İşleyişin düzenli bir şekilde ilerlemesini sağlamak ve eczacıya çeşitli görevlerde yardımcı olmak için bu pozisyonda çalışanlara ihtiyaç duyulur. İlaç gereksinimi duyan kişilere kesintisiz bir hizmet sağlamak için eczacılar ve kalfalar son derece aktif  bir çalışma gerçekleştirirler. Bu pozisyonda çalışmak isteyenler tarafından sıklıkla sorulan eczacı kalfası ne iş yapar gibi sorulara verilen cevaplar arasında, eczacıya verilen destek yer alır.

Eczacı kalfası nedir? 

Eczanelerde görev alan bu meslek grubunun çalışma alanları sağlık sektörüdür. Bu pozisyonda çalışmak isteyenlerin sordukları sorular arasında eczacı kalfası çalışma alanları nerelerdir yer alır. 

Ana görevliye yardım etmek üzere konumlandırılan çalışanlar genellikle eczanelerde faaliyet gerçekleştirir ve teknisyen olarak da adlandırılırlar. İlaçların takibinin yapılması, reçetelerin hazırlanması ve sisteme girilmesi gibi çeşitli işlemler bu pozisyonda çalışan kişilerin yerine getirdiği işler arasında yer alır. Eczacı kalfası nedir sorusunun cevabı, eczanede ilaç sirkülasyonunun takibini sağlayan kişi olarak verilir. Reçetelerin faturalandırılması gibi önemli işler bu kişiler tarafından gerçekleştirilir. Çalışma alanlarında ana sorumlu eczacılar olsa da bu pozisyonda görev alan kişilerin iş işleyişini eksiksiz bir şekilde sürdürmeleri gerekir. Sen de ilgili pozisyonda çalışmak istiyorsan İstanbul eczacı kalfası iş ilanlarına bakabilir, kriterlerine uygun olduğunu düşündüğün eczaneye başvuru gerçekleştirebilirsin. Başvuru gerçekleştirdiğin eczacı kalfası iş ilanlarından olumlu dönüş alman halinde ilgili pozisyonda çalışmaya başlayabilirsin.

Eczacı kalfası nasıl olunur? 

Eczacı kalfalığı yapmak isteyenler tarafından sorulan bir diğer soru ise eczacı kalfası nasıl olunur sorusudur. Bu sorunun cevabı oldukça basit bir şekilde verilebilir. İlgili meslek grubunda çalışmak isteyen kişilerin, eczane kalfalığı üzerine eğitim almaları gerekir. Üniversitelerin Eczacı Hizmetleri bölümünden mezun olan kişiler bu alanda çalışma hakkına sahiptir. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği onaylı kurs sertifikalarına sahip olmak da ilgili pozisyonda görev almak için yeterli görülür. Eczacı kalfalığı yapabilmenin bir diğer şartı ise bu alanla ilgili usta çırak ilişkisine hakim olmaktır. Bu pozisyonla ilgili tecrübesi bulunan kişiler, işe alım noktasında avantajlı bir konumda yer alabilir. Eczacı kalfası yaş sınırı çeşitli alanlarda değişkenlik gösterir. Yaş sınırı genel olarak iş verenler tarafından verilen bir karara bağlıdır. Bu nedenle standart bir yaş sınırı bulunmayan meslek dalları arasında yer aldığı söylenebilir. Eczacı kalfalığı yapmak isteyenlerin 18 yaşını geçmiş olması yeterli görülebilir. İsinolsun.com’a giriş gerçekleştirerek İstanbul, Ankara eczacı kalfası iş ilanlarının açıklamalarına bakabilir, yaş kriterleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsin.

Eczacı kalfası belgesi nasıl alınır? 

Kalfalık belgesi almak isteyenlerin izlemesi gereken yollar bulunur. Eczacı kalfası belgesi nasıl alınır sorusunun farklı cevapları bulunur. İlk yol üniversitelerin meslek yüksekokullarındaki ilgili bölümü bitirmekten geçer. İkinci yol ise bu alanda açılan kurslara katılmaktır. Sağlık Bakanlığı onaylı kurslara katılan kişiler buradaki eğitim sürecini tamamladıktan sonra eczane kalfası belgesi almaya hak kazanır. 

Eczacı kalfalığının görev ve sorumlulukları nelerdir? 

Eczacı kalfalarının çalıştıkları alanda belirli görev ve sorumlulukları vardır. Eczacılara karşı sorumlu olan kalfalar, genel işleyiş ve düzeni kolaylaştırmak, ilaçların ve reçetelerin takibini yapmak gibi çeşitli işleri tamamlamakla yükümlüdür. Bu alanda çalışmak isteyenler için görev ve sorumluluklar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Eczanelerde veya laboratuvarlarda yer alan cihazların bakımını yapmak,
 • Arızalı cihazların takibini yapmak ve bunların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak,
 • Eczanedeki tüm ilaçların son kullanma tarihlerini takip etmek ve bunları kayıt altına almak,
 • İlaç, şurup, takviye edici gıda gibi çeşitli ürünlerin bozulmayacak şekilde uygun koşullar altında depolanmasını sağlamak, 
 • Ürünlerin bozulmaması için depolardaki nem ve ısı durumunu takip etmek,
 • Depoların ısı ve nem derecelerini kayıt altına almak,
 • Yeni gelen ürünleri raflara düzenli bir şekilde dizmek, 
 • Rafların düzenini ve temizliğini sağlamak, sürekli takip etmek,
 • Reçete ile verilen ilaçların kayıtlarını sisteme girmek,
 • Eczaneye gelen müşterileri karşılamak,
 • Müşterilerin sorularını yanıtlamak,
 • Eczanenin mali ve idari işleyişiyle ilgili gerekli raporları tutmak,
 • Eczanedeki ilaçların takibini yapmak,

Bu görev ve sorumlulukların sana uygun olduğunu düşünüyorsan Eczacı kalfası iş ilanları aracılığıyla iş başvurunu gerçekleştirebilirsin. 

Eczacı kalfalığının çalışma şartları ve koşulları nelerdir? 

Eczacı kalfalığı yapmak isteyenler eczacı kalfası maaşı ve çalışma şartları gibi çeşitli konuları merak eder. Eczanelerde görev alanlar, haftanın altı günü faaliyet gerçekleştirirler. Eczacılar Odası tarafından yapılan düzenlemeler çalışma süreleri ve günlerinin değişmesine neden olabilir. Eczacı Odasının belirlediği çalışma standartlarının takip edilmesi bu nedenle son derece önemli görülür. İlgili pozisyonda çalışan kişilerin bir çalışma günü içerisinde belirli oranlarda mola yapma hakkı bulunur. Belirlenen standartlarla beraber eczacı kalfasının çalışma koşulları farklı işletmeler tarafından o işletmenin özelliklerine göre yeniden düzenlenir. Gerekli eğitimleri almış ve bu alanda çalışmak için uygun olan kişiler İzmir eczacı kalfası iş ilanları aracılığıyla başvurularını yapabilir. Yayınlanan ilanlarda, iş tanımı ve çalışma şartları, koşulları gibi çeşitli durumlar hakkında temel bilgilere yer verilir. Bu bilgiler incelenerek pozisyonla ilgili çalışma koşulları hakkında fikir edinmek mümkündür. Eczacı kalfası olarak çalışmak istiyorsan ilanlara göz atabilir, kriterlerine uygun gördüklerine başvuru gerçekleştirebilirsin.