Makastar ne iş yapar? İşin zorlukları neler?

Makastar ne iş yapar? İşin zorlukları neler?

Günlük hayatın her alanında büyük öneme sahip kıyafetlerin tasarımında aktif rol oynayan makastarlar, geniş bir alanda iş alanına sahiptir. Makastar maaşları, görev tanımı ve çalışma koşullarının sana uygun olduğunu düşünüyorsan isinolsun.com’da yayınlanan iş ilanlarına bakabilirsin! Hayalindeki işte çalışmaya başlayabilirsin. 

Kesim ustası olarak da adlandırılan makastarlar, kıyafetlerin tasarımında önemli bir role sahiptir. Kıyafetlerin kesimi ve provası gibi çeşitli işlemlerden sorumlu olarak özetlenebilecek makastar ne iş yapar sorusunun cevabı, birçok iş arayan tarafından merak edilir. Belirli eğitimlerden geçip alanda tecrübe kazanmış olan kişiler bu pozisyonda çalışma hakkına sahiptir. Kıyafet atölyelerinde ve moda tasarım işiyle ilgilenenlerin makastar iş ilanlarını değerlendirmeleri mümkündür. Bu pozisyonda çalışmak istiyorsan alanla ilgili gereklilikler ve iş tanımı hakkında bilgi sahibi olman gerekir. Yaptığın araştırmalar sonucunda pozisyonun sana uygun olduğunu düşünmen halinde İstanbul, İzmir, Ankara makastar iş ilanlarına başvuru gerçekleştirebilirsin.

Makastar nedir?

Moda sektöründe aktif bir şekilde görev yapan bu iş grubu için merak edilen soruların başında makastar nedir sorusu gelir. Makastarlar iç çamaşırından dış giyim ürünlerine kadar birçok farklı giyim ürününün tasarlanmasına yardımcı olur. Günlük hayatta kullanılmak üzere tasarlanan kıyafetlerin planlanması, kesilmesi ve elde edilen parçaların provasının yapılmasından sorumlu oldukları söylenebilir. Atölyelerde işçilere iş dağılımı yapmak gibi görevleri de vardır. Kesim masası etrafında çalışan makastarlar, kıyafetlerin görünümü üzerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kıyafetlerin kesimi ve biçilmesi tamamen bu kişilerin görev ve sorumluluğu altında olur. Bu pozisyonda çalışmak istiyorsan makastar yardımcısı iş ilanları aracılığıyla kendine uygun olan firmayı bulabilirsin.

Makastar olmak için aranan şartlar nelerdir? 

Makastarlar için karşılaması gereken bazı şartlar vardır. Bu pozisyonda çalışmak isteyen kişilerin, bu alanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlaması gerekir. Alanla ilgili tecrübe sahibi olan kişiler bu meslekte çalışmaya hak kazanır. Falçata, kesim motoru, mezura, cetvel, pastal kağıdı, tela, mandal ve maşa gibi çeşitli aletlerin kullanımıyla ilgili bilgi sahibi olmaları önemli görülür. 

İlköğretim mezunu olan ve alanla ilgili yaygın eğitim kurslarında eğitim almış tecrübeli kişiler de bu pozisyonda görev alabilirler. El ve göz koordinasyonunun güçlü olması da bu mesleği yapmak isteyen kişilerde aranan şartlar arasında yer alır. Motor becerilerinin kuvvetli olması ve elini iyi kullanabilmesi, bu görevi yerine getirebilmek için gerekli olan durumların başında gelir. 

Makastar görev ve sorumlulukları nelerdir? 

Bir kesim alanında çalışan makastarlar çeşitli görev ve sorumlulukları yerine getirmekle yükümlüdür. Kıyafet kesiminden sorumlu olarak tanımlanan makastar görev tanımı bu alanla ilgili bilgi ve beceriye sahip olma sonucunda başarılı bir şekilde karşılanır. Kıyafet tasarımında çalışanların görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kesim için gerekli olan malzemeleri ve kumaşları kontrol etmek, 
 • Kumaşların kalıplarını kontrol etmek,
 • Kesim alanının düzenini sağlamak, 
 • Pastal çizimlerini hazırlamak,
 • Kumaşların katları hakkında bilgi sahibi olmak, 
 • Kesim ekipmanlarının genel kontrolünü yapmak, 
 • Kesim işleminden sonra parçaları kontrol etmek,
 • Beden, uzunluk gibi durumların kontrolünü sağlamak, 
 • Kesilen parçaların provasını yapmak,
 • Kesim işlemi için uygun olan ekipmanı ve makineyi seçmek, 
 • Ekipmanların ve makinelerin bakımını yapmak,
 • Ekip arkadaşlarının görev dağılımını yapmak,

Bu görev ve sorumlulukları yerine getirebileceğini düşünüyorsan isinolsun.com’da yayınlanan makastar yardımcısı iş ilanlarına başvuru yapabilirsin.

Makastar çalışma alanları ve çalışma koşulları nedir? 

Bu mesleği yapanların merak ettiği bir durum ise çalışma koşullarının nasıl olduğudur. Makastarın çalışma koşulları firmaların politikalarına ve yönetmeliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Makastarların çalışma alanları kıyafet atölyeleri, kesimhaneler ve moda sektörüyle ilgili üretim faaliyeti gösteren firmalar olur. Bilgisayar destekli olarak da gerçekleştirilebilen kesim işlemleri bulunur. Her atölyenin kendine özgü olarak belirlediği bir çalışma düzeni olabilir. İş ilanlarında görev tanımlarıyla beraber pozisyonlarla ilgili çalışma koşulları hakkında da bilgi verilir. İsinolsun.com üzerinden farklı şehirler özelinde makastar ilanları araştırması yapabilir, firmalar tarafından belirlenen çalışma koşulları hakkında bilgi sahibi olabilirsin. 

Makastar olmak için hangi eğitimler gereklidir? 

Makastar olmak isteyen kişilerin deneyime ve belirli becerilere sahip olmaları istenir. Bu becerilere sahip olmak kimi zaman doğuştan gelse de belirli bir eğitim sürecinden geçtikten sonra elde edilir. Tekstilde makastar nedir sorusuna yanıt arayanlar, kıyafetlerin kesimi ve provasından sorumlu olan kişilerdir cevabını alır. Bu süreci doğru bir şekilde yönetebilmek ve makastar olarak çalışmak isteyen kişilerin eğitimli olmaları son derece önemlidir.

En az ilköğretim mezunu olan kişiler bu alanla ilgili eğitim veren kurslara katılabilir. Kesim yapmak, kalıp hazırlamak, serim gerçekleştirmek, tekstilde kullanılan ham maddeleri tanımak ve çeşitli araçları kullanabilmek hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Eğitim sürecini başarılı bir şekilde tamamlayanlar sertifika kazanır. Bu sertifikaya sahip ve alanda yetenekli olanlar ise makastar olarak çalışmaya başlayabilirler. İsinolsun.com’da yayınlanan ilanlar aracılığıyla makastar maaşları ile ilgili bilgi edinebilir, beklentilerine yanıt veren firmaların ilanlarına başvuru yapabilirsin.